04 May, 2024
Și de acest Paști, să ne aducem aminte că bucuria și speranța pe care le aduce Învierea lui Isus Cristos sunt destinate tuturor, indiferent de circumstanțele în care se află.
03 May, 2024
Caritas Eparhial Oradea a organizat și anul acesta, în perioada 24 martie – 28 aprilie 2024, colecta de alimente „Deschide uşa inimii tale!”, în fiecare duminică din Postul Mare în bisericile: Catedrala „Sfântul Nicolae”, Sanctuarul Eparhial „Maica Domnului”, „Schimbarea la față”, „Sfânta Treime”, ”Sfântul Gheorghe” (Spital) din Oradea, Biserica „Sfinții Mihail și Gavril” din Sântandrei și clasele Step by Step ale Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea.
02 May, 2024
Începutul lunii mai a fost presărat cu multă bucurie pentru beneficiarii cantinei sociale a Asociației Caritas Eparhial Oradea. Dacă de 1 Mai am savurat împreună tradiționalii mititei, astăzi, 2 mai a.c., beneficiarii prezenți care au venit împreună cu prietenii lor au servit prânzul festiv prilejuit de Sărbătoarea Învierii Mântuitorului.
30 Apr, 2024
Se apropie sărbătoarea luminată a Învierii lui Cristos. Aceasta este încă un motiv pentru a face o faptă bună pentru copiii ucraineni care în momentul de față locuiesc în străinătate din cauza războiului din Ucraina. Organizațiile Asociația Italiani în Bihor și Asociația Kiwanis Art Oradea (KAO), au organizat pe 24 aprilie a.c. un eveniment
27 Apr, 2024
Copiii de grădiniță care fac parte din proiectul ,,Voluntari mici cu suflet mare” – inițiat de grupele de preşcolari de la Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea în parteneriat cu Asociaţia Caritas Eparhial Oradea – „au ajuns”, în cursul zilei de joi, 25 aprilie a.c., pe un tărâm al copilăriei autentice, respectiv în localitatea Ioaniș, la Centrul de tip afterschool „Sfântul Martin” unde, 42 de copii învață, se dezvoltă armonios și își depășesc anumite limite impuse de condițiile de fragilitate și vulnerabilitate generate de sărăcia și de contextul social existent.
17 Apr, 2024
Jumătatea lunii aprilie ne-a adus surprindere și bucurie la cantina socială. Întrucât beneficiarii serviciului sunt obișnuiți ca la sfârșitul fiecărei luni să cântăm „La Mulți Ani!” aniversaților lunii în curs, astăzi, 17 aprilie a.c., cei prezenți la masa de prânz au primit acest moment cu surprindere și curiozitate.
Mai multe noutăți