Rezultatele colectei de alimente

mai 03, 2024

Caritas Eparhial Oradea a organizat și anul acesta, în perioada 24 martie – 28 aprilie 2024, colecta de alimente „Deschide uşa inimii tale!”, în fiecare duminică din Postul Mare în bisericile: Catedrala „Sfântul Nicolae”, Sanctuarul Eparhial „Maica Domnului”, „Schimbarea la față”, „Sfânta Treime”, ”Sfântul Gheorghe” (Spital) din Oradea, Biserica „Sfinții Mihail și Gavril” din Sântandrei și clasele Step by Step ale Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea.

Anul acesta am fost ajutați de 16 voluntari care au prestat 111 ore de voluntariat.

S-au donat produse neperisabile: ulei (101 litri), făină (129 kg.), zahăr (79 kg.), orez (55 kg.), paste făinoase (50 de pachete), făină de mălai (36 kg.), conserve cu carne (26 buc.), pateuri (28 buc.) din parohii, iar de la Liceul Greco Catolic „Iuliu Maniu” pe lângă alimente copiii au donat zeci de kilograme de legume și fructe, dulciuri precum și produse de igienă.

Din alimentele primite au fost pregătite pachete şi distribuite familiilor din Oradea și Livada, aflate în baza de date a asociaţiei, iar o altă parte din alimentele primite vor fi folosite pentru prepararea mesei de prânz la Cantina socială de pe str. Theodor Aman din Oradea și pentru masa caldă oferită copiilor de la Centrul after school ”Sfântul Martin” din Ioaniș.

Unele persoane au donat şi numerar, bani ce vor fi folosiţi pentru funcţionarea serviciilor sociale.

Asociaţia Caritas Eparhial Oradea mulţumeşte, în numele beneficiarilor, tuturor celor care au donat, dovedind faptul că nu au uitat nici în acest an de cei mai sărmani dintre noi.

Mulțumim voluntarilor care ne-au rămas aproape și ne-au ajutat și în acest an, preoților parohi care ne-au permis să organizăm, și anul acesta, colecta de alimente precum și doamnelor învățătoare de la clasele Step by Step ale Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea.

Andreea GHERCĂ
Coordonator voluntari

Vezi alte noutăți

17 May, 2024
În data de 16 mai a.c., la Centrul de Informare și Consiliere pentru Refugiații din Oradea, ce funcționează în cadrul Asociației Caritas Eparhial Oradea s-a desfășurat un eveniment dedicat Zilei Mondiale a Cămășii tradiționale.
14 May, 2024
Sâmbătă, 11 mai a.c., o parte dintre voluntarii Asociației Caritas Eparhial Oradea a participat la un curs de formare în acordarea de prim ajutor, susținut de Serviciul Județean de Ambulanță Bihor, prezentat chiar de doi dintre voluntarii noștri.
08 May, 2024
Săptămâna ce a trecut a fost una încărcată pentru beneficiarii Centrului rezidențial „Casa Frențiu”.
Mai multe noutăți